УСТАВ
НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
„ АРБИТРАЖЕН СЪД ПРИ СВЕТОВЕН ТЪРГОВСКИ ЦЕНТЪР”
.
Учредява се сдружение с нестопанска цел по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел при следните условия:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
СТАТУТ
Чл. 1. (1) Сдружението е юридическо лице, отделно от правосубектността на членовете си, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Устава и Решенията, взети на учредителното събрание.
(2) Сдружението отговаря за задълженията си със своето имущество.
(3) Членовете отговарят за внасяне на дължимите членски вноски.
НАИМЕНОВАНИЕ
Чл. 2. (1) Наименованието на сдружението е „Арбитражен Съд при Световен Търговски Център“, което съгласно чл. 7, ал. 3 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел ще бъде изписвано на английски език по следния начин: „Arbitration Court With the World Trade Center“.
(2) Всяко писмено изявление и кореспонденция от името на сдружението трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, както и данни за неговата регистрация, включително и единен идентификационен код.
(3) Наименованието на клоновете на сдружението се образува като към наименованието на сдружението се добавя указанието „клон“ и населеното място, където е седалището на клона.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 3. Седалището и адресът на сдружението са: Република България, град София, Район Изгрев, бул. „Драган Цанков” № 36, ет. 3, оф. 337, п.к. 1040, тел.: +359 2 969 30 33, имейл /електронен адрес/: info@arbitrationwtc.com; интернет страница: www.arbitrationwtc.com
Чл. 4. Сдружението се учредява за неограничен период от време, безсрочно и без дейността или съществуването му да се ограничава или поставя под каквото и да е било прекратително условие.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ДЕЙНОСТТА
Чл. 5. (1) Сдружението осъществява своята дейност в частна полза.
(2) Сдружението в качеството му на постоянна арбитражна институция разрешава гражданскоправни и търговски имуществени спорове, както и спорове за тълкуване или попълване на празноти в договори или приспособяването им към нововъзникнали обстоятелства, съобразно действащото българко, европейско и международно законодателство, а също и участва в разработването и внедряването на проекти и дейности за извънсъдебно разрешаване на търговски и гражданскоправни спорове, както и дейности за организиране на факултативно помирително производство и подпомагане на арбитраж „аd hос“.
(2) Арбитражните спорове се разрешават съгласно действащото законодателство, както и в съотвествие с Правилника на Арбитражен Съд при Световен Търговски Център.
(3) Правилникът на Арбитражен Съд при Световен Търговски Център се утвърждава от управителния му орган, а също така по възможност се публикува и на интернет страницата му.
ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 6. Основни цели на сдружението са:
„Да съдейства на физически и юридически лица да разрешават своите имуществени спорове чрез арбитражни споразумения и арбитражни производства, в това число да разрешава гражданскоправни и търговски имуществени спорове, както и спорове за тълкуване или попълване на празноти в договори или приспособяването им към нововъзникнали обстоятелства съобразно действащото българко, европейско и международно законодателство, а също и подпомагане на арбитраж „аd hос“.
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 7. (1) Средства за реализиране на целите и предмета на дейност на Сдружението ще се набират чрез
1. Членски внос;
2. Такси за арбитражни производства;
(2) Сдружението не разпределя печалба.
II. ЧЛЕНСТВО
ЧЛЕНСКИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Чл. 8. (1) Членуването в сдружението е доброволно. Членове могат да бъдат, както физически, така и юридически лица.
(2) Член на сдружението може да бъде всяко юридическо лице, което споделя целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълнява неговия устав и плаща редовно членския си внос.
(3) Член на сдружението може да бъде всяко пълнолетно и дееспособно лице, което споделя целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълнява неговия устав и плаща редовно членския си внос.
Чл. 9. Всеки член на сдружението има право:
1. да участва в дейността на сдружението и в работата на Общото събрание;
2. да бъде избиран в неговите органи на управление;
3. да осъществява контрол върху работата на сдружението и органите на управление;
4. да бъде информиран за дейността на сдружението;
5. да се ползува от имуществото на сдружението и от резултатите от дейността му.
Чл. 10. Всеки член на сдружението е длъжен:
1. да внася ежемесечно членския си внос;
2. да спазва Устава на сдружението и да работи за постигане на неговите цели;
3. да работи за увеличаване на имуществото на сдружението и издигане на неговия обществен авторитет.
Чл. 11. Членските права и задължения са непрехвърлими и не преминават върху други лица в случай на смърт или прекратяване на членството. Упражняването на членски права може да бъде предоставено на другиму чрез упълномощаване с пълномощно в съответната изискуема от закона форма.
ПРИДОБИВАНЕ НА ЧЛЕНСТВО
Чл. 12. (1)Членовете на сдружението се приемат от общото събрание.
(2) Кандидатите отправят писмена молба до управителя, който разглежда молбата задължително в едномесечен срок и внася кандидатурата в общото събрание.
(3) Приемането на членовете става с явно гласуване и обикновено мнозинство.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВО
Чл. 13. (1) Членството се прекратява:
1. с едностранно волеизявление до сдружението;
2. със смъртта или поставянето под пълно запрещение;
3. с изключване;
4. с прекратяването на юридическото лице - член на сдружението;
5. при отпадане.
(2) Решението за изключване се взема от управителя на сдружението при наличието на виновно поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо. Решението за изключване може да се обжалва пред общото събрание на сдружението.
(3) Отпадането на членство е налице, когато има системно невнасяне на членски внос и неучастие в дейността на сдружението. Отпадането се констатира от управителя по документи и с надлежно решение, с което се прекратява членството.
III. ИМУЩЕСТВО
ИЗТОЧНИЦИ НА ИМУЩЕСТВОТО
Чл. 14. Имуществото на сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху основни и оборотни средства, имуществени вноски от членовете, вземания и други права в зависимост от действащите нормативни актове.
Чл. 15. (1) Източници на средства на сдружението са имуществените вноски на членовете, приходи от имуществото и дейността на сдружението, приходи от допълнителна стопанска дейност, предвидена в устава, дарения и завещания от български и чуждестранни физически и юридически лица, спонсорство и други източници, разрешени от закона.
(2) Членовете на сдружението могат да му предоставят парични средства под формата на заем или недвижими имоти и индивидуално определени движими вещи под наем.
ДОПЪЛНИТЕЛНА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ
Чл. 16. (1) Сдружението може да извършва следната стопанска дейност, свързана с основния му предмет и подпомагаща осъществяването на целите и задачите за които е създадено, а именно:
Издателска и научна дейност, организиране и участие в семинари, лекции, симпозиуми, обучения в областта на гражданското и търговското право и арбитражното производство, както и консултантска и посредническа дейност за решаване на специфични счетоводни и данъчноправни казуси.
(2) Подробно изброената в предходната алинея допълнителна стопанска дейност ще се
извършва само при условията на чл.3, ал.3 от ЗЮЛНЦ.
(3) Сдружението няма да извършва стопанска дейност, която не е свързана с предмета на
основна дейност, предвиден в настоящия устав, и ще ползва приходите от нея, само за
постигане на целите на сдружението.
ПОКРИВАНЕ НА ЗАГУБИ
Чл. 17. При наличие на загуби според годишния счетоводен баланс, Общото събрание може да вземе решение за тяхното покриване чрез допълнителни вноски от членовете на сдружението. Решението се взема с мнозинство две трети от гласовете на всички членове на сдружението.
IV. УПРАВЛЕНИЕ
ОРГАНИ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 18. Органите на сдружението са Общото събрание и Управител, който на основание чл.30, ал.3 от ЗЮЛНЦ изпълнява функциите на управителен съвет на сдружението.
Чл. 19. В Общото събрание участват всички членове на сдружението. Членовете на сдружението участват в Общото събрание лично или чрез представител.
ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО
Чл. 20. (1) Членовете - юридически лица се представляват в Общото събрание от органните им представители или изрично упълномощено лице.
(2) Пълномощните са за участие в Общото събрание на сдружението, като могат да бъдат издадени за ограничен или неограничен брой заседания на събранието.
КОМПЕТЕНТНОСТ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл. 21. Общото събрание:
1. изменя и допълва Устава на сдружението;
2. приема други вътрешни актове;
3. преобразува и прекратява сдружението;
4. приема и изключва членове;
5. избира и освобождава Управителя .
6. назначава и освобождава регистрирани одитори;
7. одобрява годишния финансов отчет;
8. назначава ликвидаторите при прекратяване на сдружението, освен в случай на несъстоятелност;
9. разглежда жалби срещу решения на Управителя за прекратяване на членство:
10. взема решение за откриване и закриване на клонове;
11. взема решение за участие в други организации;
12. приема основните насоки и програми за дейността на сдружението;
13. приема бюджета на сдружението;
14. приема отчета за дейността на Управителя на сдружението
15. отменя решения на Управителя, когато те противоречат на закона и Устава на сдружението;
16. освобождава от отговорност Управителя на сдружението.
ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 22. (1) Общото събрание се провежда най-малко веднъж годишно - редовно Общо събрание.
(2) Общото събрание може да бъде свикано по всяко време от Управителя - извънредно Общо събрание.
СВИКВАНЕ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл. 23. (1) Общото събрание се свиква от Управителя на сдружението. То може да се свиква по искане на една трета от членовете на сдружението.
(2) Ако в срок от един месец от искането за свикване на Общо събрание Управителят на сдружението не отправи писмена покана за свикване на Общо събрание, то се свиква от съда по седалището на Сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.
(3) Свикването на заседание на Общото Събрание се извършва чрез писмена покана, изпратена до всички членове, най-малко две седмици преди насрочената дата.
(4) Поканата за заседание на Общото Събрание съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на заседанието на Общото Събрание и по чия инициатива то се свиква.
Чл. 24. Писмените материали, свързани с дневния ред на Общото събрание, трябва да бъдат предоставени на разположение на членовете в седалището на сдружението най-късно до датата на изпращане на поканата за свикване на Общото събрание. При поискване те се представят на всеки член безплатно.
СПИСЪК НА ПРИСЪСТВАЩИТЕ
Чл. 25. (1) На заседанието на Общото събрание се изготвя списък на присъстващите членове или техните представители. Членовете и представителите удостоверяват присъствието си с подпис и се легитимират. Списъкът се заверява от председателя и секретаря на Общото събрание.
(2) В списъка по предходната алинея се включват членовете, които са заявили за своето присъствие до момента на провеждане на първото гласуване след установяването на наличие на кворум.
КВОРУМ И ПРАВО НА ГЛАС
Чл. 26. Общото събрание може да заседава, ако са се явили членове, представляващи повече от половината от всички членове. При липса на кворум Председателя на сдружението насрочва ново заседание в срок един час по-късно на същото място и при същия дневен ред независимо от броя на членовете.
Чл. 27. Всички членове имат право на един глас.
Чл. 28. Член или негов представител не може да участва в гласуването за:
1. предявяване на искове срещу него;
2. предприемане на действия или отказ от действия за осъществяване на отговорността му към сдружението.
3. при решаване на въпроси, отнасящи се до него, неговата съпруга или роднини по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително.
МНОЗИНСТВО И ВЗИМАНЕ НА РЕШЕНИЯ
Чл. 29. (1) Решението на Общото събрание се приема с мнозинство от присъстващите
(2) За решенията по чл. 21, т. 1 и т. 3 се изисква мнозинство 2/3 от присъстващите.
Чл. 30. (1) Общото събрание не може да приема решения, засягащи въпроси, които не са били включени в поканата, освен когато всички членове присъстват или са представени на събранието и никой не възразява повдигнатите въпроси да бъдат обсъждани.
(2) Решенията на Общото събрание влизат в сила незабавно, освен ако действието им не бъде отложено или ако според закона те влизат в сила след обнародване.
ПРОТОКОЛ
Чл. 31. (1) За заседанието на Общото събрание се води протокол в специална книга. Протоколът се води според изискванията на закона.
(2) Протоколът на Общото събрание се подписва от председателя и секретаря на събранието, и от преброителите на гласовете. Към протоколите се прилага списък на присъстващите и документите, свързани със свикването на Общото събрание.
(3) Всеки член, присъствал на Общото събрание, има право да изисква и да следи за точното записване на решенията в протокола.
УПРАВИТЕЛ
Чл. 32. (1) Сдружението се управлява и представлява от Управител.
(2) Управителят се избира от Общото събрание за срок от 5 (пет) години.
(3) Управителят може да бъде и юридическо лице - член на сдружението, като то се представлява от своя законен представител или изрично упълномощено физическо лице.
(4) Управителят може да бъде преизбиран без ограничение на мандатите.
Чл. 33. (1) Управителят или физическото лице, който представлява юридическо лице, трябва да:
1. имат постоянно местоживеене в страната;
2. притежават подходяща професионална квалификация и опит;
3. не са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер.
ПРАВОМОЩИЯ НА УПРАВИТЕЛЯ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 34. Управителят има следните правомощия:
1. утвърждава Правлиника на Арбитражен Съд при Световен Търговски Център, както и неговата тарифа;
2. определя списъка на постоянните арбитри на Арбитражен Съд при Световен Търговски Център и избира конкретни арбитри по всички арбитражни производства, подведомствени на Арбитражен Съд при Световен Търговски Център, освен ако в правилника или в споразумението между страните по конкретния спор не е предвидена друга процедура;
3. представлява сдружението, както и определя обема на представителната власт на отделни негови членове; организира дейността на сдружението, осъществява оперативното му ръководство, осигурява стопанисването и опазването на неговото имущество и осигурява изпълнението на решенията на общото събрание;
4. разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване изискванията на устава. Управителят взема решения за придобиване, отчуждаване и обременяване на недвижими имоти и учредяване на вещни права върху тях, както и отдаването им под наем;
5. подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет;
6. подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на сдружението;
7. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос;
8. определя адреса на сдружението;
9. приема организационно-управленската структура, реда за назначаване и освобождаване на персонала, правилата за работната заплата и други вътрешни правила на сдружението, сключва трудовите договори със служителите на сдружението;
10. взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно устава не спадат в правата на друг орган;
11. изпълнява задълженията, предвидени в устава.
Чл. 35. (1) Управителят на сдружението носи отговорност за свои действия, с които увреждат интересите на сдружението и дават гаранция за своето управление,
(2) Управителят на сдружението може да бъде освободен от отговорност, ако се установи, че няма вина за настъпилите вреди.
V. ГОДИШНО ПРИКЛЮЧВАНЕ
Чл. 36. Ежегодно до края на месец февруари Управителят съставя за изтеклата календарна година годишен финансов отчет и доклад за дейността и ги представя на независими одитори в предвидените от закона случаи.
Чл. 37. В отчета за дейността се описва протичането на дейността и състоянието на сдружението и се разяснява годишният финансов отчет.
Чл. 38. (1) В случаите когато законът изисква осъществяването на задължителен независим одит, регистрираните одитори се определят от Общото събрание.
(2) Когато Общото събрание не е избрало регистриран одитор до изтичане на календарната година, той се назначава от Управителят.
Чл. 39. Годишният финансов отчет, отчетът за дейността и докладът на регистрирания одитор се внасят за разискване на свиканото за целта редовно Общо събрание.
Чл. 40. Съгласно разпоредбите Закона за счетоводството, сдружението ще изготвя отчетна информация при спазване на принципите за откритост, достоверност и своевременност.
Чл. 41. Сдружението не разпределя печалба.
VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 42. Дружеството се прекратява:
1. по решение на Общото събрание;
2. при обявяването му в несъстоятелност;
3. с решение на окръжния съд по седалището на сдружението в определените от ЗЮЛНЦ случаи.
Чл. 43. (1) При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на сдружението и откриване на производство по несъстоятелност.
(2) Ликвидацията се извършва от Управителя, който осребряване имуществото и удовлетворява на кредиторите на сдружението.
(3) Останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество се разпределя по решение на Общото събрание на сдружението.
(4) Лицата, придобили имущество съгласно предходната алинея, отговарят за задълженията на сдружението до размера на придобитото.
VIII. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 44. Промени в настоящия Устав могат да бъдат извършвани по реда предвиден в него и в Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Чл. 45. Относно тълкуването или прилагането на разпоредбите на настоящия устав се прилагат разпоредбите на общото българско гражданско законодателство и разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
§1. Настоящият устав е приет единодушно от всички присъствали учредители на Учредително събрание на сдружение с нестопанска цел „Арбитражен Съд при Световен Търговски Център“, проведено на 09.12.2021 г. в град София.
09.12.2021 г.